Prosim, preberite naslednja varnostna navodila pozorno, preden začnete uporabljati baterije, in upoštevajte vse previdnostne ukrepe, povezane z uporabo litij-ionskih baterij. Nepravilna uporaba baterij lahko povzroči resne poškodbe ali požar. Kupec je dolžan upoštevati proizvajalčeva natančna navodila za uporabo, kot tudi tista, ki so opisana v varnostnih navodilih. Če kupec ne izpolni teh zahtev, prevzame vso odgovornost za morebitno škodo ali nesreče, ki nastanejo. Weisson Kft. ne prevzema odgovornosti za nesreče ali škodo, ki nastane zaradi neupoštevanja varnostnih predpisov ali nepravilne uporabe baterij.
• POMEMBNO! Nepravilna uporaba litij-ionskih baterij (npr. udarjanje, izpostavljenost sevanju, razstavljanje, prekomerno polnjenje, kratki stiki) lahko povzroči eksplozijo ali požar!
• NIKOLI ne potopite baterije v vodo, ogenj ali korozivne tekočine, ali jo ne shranjujte na mestih, izpostavljenih sončni svetlobi, visokim temperaturam ali temperaturam pod lediščem! Baterije ne prenašajte na mestih, kjer se lahko pretresajo ali trkajo, na primer v žepu ali denarnici! Najbolje je uporabiti škatlo za baterije, kjer baterije ležijo stabilno in so zaščitene pred mehanskimi poškodbami.
• Ne mešajte baterij različnih znamk, tipov, starih in novih ali uporabljenih in neuporabljenih med uporabo! NE uporabljajte litij-ionske baterije prek določene meje stalne obremenitve!
• Poškodovane, okvarjene ali neuporabljene baterije ne odvrzite med gospodinjske odpadke, ampak jih vedno odložite v določene posode za nevarne odpadke!
• Takoj prenehajte uporabljati baterijo ali je ne uporabljajte naprej, če opazite nenavaden vonj, ki je vroč na dotik (> 60 °C), puščanje tekočine, spremembo barve ali oblike ali katero koli drugo nepravilnost.
• Upoštevajte, da je po priporočilih več proizvajalcev tvegano uporabljati litij-ionske baterije za delovanje elektronskih cigaret, še posebej za baterijske pakete, odstranjene iz elektronskih cigaret.
Uporaba - Polnjenje, Shranjevanje, Nasveti za daljšo življenjsko dobo!
• Shranjujte litij-ionsko baterijo na suhem, hladnem mestu, po možnosti v škatli za baterije! Izogibajte se direktni sončni svetlobi, vlažnim okoljem in dolgotrajnim temperaturam pod lediščem. Po priporočilu proizvajalcev je najbolj primerno shranjevanje mogoče doseči pri temperaturi 15 °C z nivojem napolnjenosti 60%. Trenutne informacije kažejo približno 3% samopraznjenja na mesec pri sobni temperaturi.
• Pred uporabo polnilnika vedno poskrbite, da uporabljate ustrezni polnilnik za tip in napetost baterije, saj lahko drugačna napetost povzroči vžig baterije! Polnite le pod nadzorom in stran od vnetljivih materialov!
• Za litij-ionske baterije je končna polnilna napetost običajno 4,1-4,2 V. Med izpraznitvijo se napetost litijevega iona sprva hitro zmanjša od dosežene končne polnilne napetosti do nominalne napetosti (približno 3,6-3,7 V), nato pa ostane komaj spremenjena dlje časa. Napetost celice se začne strmo zmanjševati šele nekaj časa pred popolnim izpraznjenjem. Izogibajte se prekomernemu praznjenju; 3,7 V baterije ohranjajte nad 2,8 V! Litij-ionske baterije ne smejo biti izpraznjene pod 2,5 V na celico, niti med shranjevanjem.
• Čeprav hitro polnjenje baterijo napolni hitreje, ne koristi njeni življenjski dobi; nižji (pod 1A) polnilni tok običajno poveča število razpoložljivih ciklov polnjenja in življenjsko dobo baterije.
• Izogibajte se prekomernemu polnjenju in izogibajte se polnjenju do 100%! Višja kot je napetost celice, hitreje baterija stara, zato ne hranite litij-ionske baterije nenehno napolnjene do 100%, stanje napolnjenosti naj bo raje 55-75%. Tudi pri redki uporabi je vredno baterijo napolniti na 55-75% vsakih šest mesecev, da jo ohranite delujočo dlje časa.
• Izogibajte se izpraznitvi do 0%! To podaljšuje življenjsko dobo litij-ionske baterije, če jo napolnite, ko doseže 30% nivoja napolnjenosti.
• Prekomerno izpraznjenje: Če so celice prekomerno izpraznjene, lahko notranja varovalka ali BMS odklopi baterijo, vendar običajno samo začasno. Nekateri polnilniki lahko tudi ponovno napolnijo vidno okvarjeno, prekomerno izpraznjeno baterijo, s t. i. kapljičnim polnjenjem, zato če imate takšno baterijo, jo poskusite v več polnilnikih, da vidite, ali kateri od njih obnovi baterijo. Če celica pade pod 1,5 V, je ne uporabljajte naprej, saj obstaja visoko tveganje za kratki stik in požar!
Tveganja in nevarnosti uporabe litij-ionskih baterij
Mehanske poškodbe
Mehanske poškodbe lahko privedejo do kratkega stika. Zaradi poškodbe se baterija lahko segreje, pokrov se lahko stopi in vname. NIKOLI ne razstavljajte, prebodite, prerežite, stisnite ali sežigajte baterije. Ne odstranjujte zaščitnega pokrova, saj lahko poškoduje baterijo in izniči garancijo. Baterije ne uporabljajte, če je baterija ali njena izolacija poškodovana na kakršen koli način!
Kemijska reakcija
Litij-ionske baterije so hermetično zaprte, vendar lahko mehanske poškodbe ali druge okvare povzročijo uhajanje. Uhajajoča tekočina običajno vsebuje vnetljive in/ali korozivne raztopine in litijeve soli. Uhajajočo tekočino lahko speremo/obrišemo s baterije z vodo, vendar baterije ne potapljajte v vodo, še posebej ne v napolnjenem stanju! Uhajajoča tekočina lahko draži kožo, oči in sluznice. Plini, ki uhajajo iz litij-ionskih baterij, lahko predstavljajo zdravstvena tveganja! Zato, če baterija uhaja, upoštevajte te varnostne ukrepe:
Osebna zaščitna oprema v primeru nesreče zaradi uhajanja:
Nosite ustrezna zaščitna oblačila (rokavice, varnostna očala itd.)! Če obstaja tveganje za uhajanje hlapov v vaši bližini, nosite masko in celotno zaščitno obleko! Zatesnite območje, kjer se je nesreča zgodila, pustite, da se litij-ionska baterija ohladi, in prezračite, dokler se plini ne razpršijo. Izogibajte se stiku s kožo in očmi ter vdihavanju hlapov! Vsirajte razlite tekočine z absorbentnim materialom, nato pa jo varno odstranite.
Prva pomoč:
V primeru stika z elektrolitom, plini ali požarnimi stranskimi produkti litij-ionske baterije, upoštevajte naslednje ukrepe prve pomoči:
1. Oči - Če pride v oči, takoj sperite oči s tekočo vodo vsaj 15 minut. Oči naj bodo odprte, da se zagotovi popolno izpiranje oči!
2. Koža - Odstranite onesnažena oblačila in izperite kožo pod hladno vodo vsaj 15 minut.
3. Dihanje - Zagotovite oskrbo s svežim zrakom. Po potrebi izvajajte ukrepe prve pomoči.
4. Po prvi pomoči vedno poiščite zdravniško pomoč!
Toplota, požarna nevarnost
Notranji kratki stiki se lahko pojavijo zaradi visokih temperatur, kar predstavlja nevarnost požara. Čeprav so "zaščitene" baterije opremljene z notranjimi varovalnimi vezji s temperaturnimi senzorji, nadzorom napetosti in varnostnimi izklopi, ki preprečujejo pregrevanje ali vžig med prekomernim polnjenjem ali preobremenitvijo, to ne velja za vse baterije. Baterije je treba hraniti stran od toplote, odprtih plamenov in korozivnih tekočin! POMEMBNO! Litij-ionske baterije, tako kot druge baterije, ne smejo biti kratko stikane.
Ukrepi med gašenjem:
Ko temperatura preseže 125 °C, lahko celice baterije zgorijo ali eksplodirajo.
Ker je čas gorenja celice baterije 35-40 sekund, je v večini primerov edina možnost ob požaru že razširjenega požara, da ga pogasimo in dovolimo, da se baterija zažge na nadzorovan način.
Gašilno sredstvo: Ker litij-ionske baterije običajno ne vsebujejo kovinskega litija, se lahko uporabijo običajna gašilna sredstva (kot so ABC prah, CO2 gasilnik ali voda). Če baterije ne puščajo, jih lahko pogasimo tudi z vodo, vendar se izogibajte gašenju z vodo, če puščajo. Vendar je uporaba gašilnih sredstev odvisna od gorljive
ga materiala (npr. olja, plastike itd.). Če je mogoče, odstranite baterije iz območja požara. Pri gašenju je treba nositi prenosni dihalni aparat in celotno zaščitno obleko.
Nevarni razpadni produkti: Same celice niso vnetljive, vendar so organski materiali znotraj njih. Med izgorevanjem nastajajo med drugim vodikov fluorid, ogljikov monoksid in ogljikov dioksid.